Prymitywizm (sztuka naiwna) [moodboard]

Prymitywiści to artyści niewykształceni, nieprofesjonalni, uprawiający sztukę naiwną. Ich dzieła przypominają często malunki dzieci, są niezgrabne, zdeformowane, tworzone w prostej technice. Tematyka ‘obrazów prymitywnych’ dotyka życia codziennego, lecz odwołuje się również do przestrzeni magicznej i symbolicznej.

W erze impresjonizmu nastąpił pewien przełom w sposobie postrzegania sztuki. Sztuka ludów prymitywnych, dzieci, osób niewykształconych, malarzy nieprofesjonalnych została uznana za wartościową. Była bowiem ‘nieskażona przez intelekt’, szczera, czysta, pozbawiona akademickiej maniery. Salon Artystów Niezależnych powstały w 1884 roku, gdzie pokazywano prace ‘odrzucone’, stał się furtką do postrzegania prac prymitywistów w pochlebny sposób. Na wystawach tych bowiem prac nie oceniali członkowie ‘wykształconego’ jury, lecz otwarta publiczność.

Pierwszym, cieszącym się dużym uznaniem prymitywistą był Henri Rousseau, zwany Celnikiem. Rozpoczął swoją malarską karierę w wieku 41 lat, wcześniej pracował jako urzędnik. Henri za młodu niczym się nie wyróżniał, nigdy nie zdał matury. Jego dzieła malowane są z niezwykłą precyzją i przywiązaniem do szczegółu. Często przedstawiają bogata roślinność oraz zwierzęta. Zasłynął wystawiając dwie swoje prace na Salonie Jesiennym, zaraz obok prac Matisse’a i Braque’a.

Cechy sztuki naiwnej:

  • tworzona przez artystów nieprofesjonalnych, niewykształconych, ale także dzieła stylizowane na takie
  • niezgrabna, często błędna perspektywa
  • prosta, niewyszukana technika
  • skrajnie subiektywny punkt widzenia
  • niewyszukane kolory, ‘prosto z tubki’
  • tematyka codzienna
  • symbolizm
  • przywiązanie do szczegółu

Obraz przedstawia trzy zdjęcia obrazów znanego artysty na jasno-niebieskim tle.Obraz przedstawia trzy zdjęcia. Na dwóch z nich widzimy modelki w strojach na wybiegu. Na pozostałym widzimy obraz znanego artysty. Całość na jasno-niebieskim tle.Obraz przedstawia trzy zdjęcia kolorowych dzieł artystów. Całość na jasno-niebieskim tle. Obraz przedstawia trzy fotografie kolorowych dzieł artystów na błękitnym tle.Obraz przedstawia pięć zdjęć na błękitnym tle. Na czterech z nich widzimy obrazy znanego artysty. Piąte zdjęcie przedstawia siedzącą postać w zimowej scenerii.Obraz przedstawia dwa zdjęcia obrazów znanych artystów. Całość na błękitnym tle.Obraz przedstawia trzy zdjęcia. Na jednym z nich widzimy postać w czarnej masce, na dwóch pozostałych widnieją obrazy znanych malarzy.Obraz przedstawia dwa zdjęcia znanych obrazów. Całość utrzymana w niebieskiej tonacji.Obraz przedstawia ciemne napisy na jasno-niebieskim tle.