Manieryzm [moodboard]

Manieryzm nie jest jednoznacznym stylem. Jest bardziej terminem określającym konkretne zjawiska w sztuce XVI wieku. Wraz z końcem epoki renesansu (ok. 1520 r.) we Włoszech pojawiają się tendencje przerysowanych gestów i sylwetek. Doskonałym, wręcz wzorcowym przykładem sztuki manieryzmu jest obraz ‘Madonna z długą szyją’ autorstwa Parmigianina. Postaci na obrazie są nienaturalnie wydłużone i wygięte. Całość prawdopodobnie nawiązuje do hymnu maryjnego Collum tuum ut colonna (Twoja szyja jak kolumna) i stanowi alegorię dogmatu Niepokalanego Poczęcia.

Charakterystycznym artystą czasu manieryzmu jest El Greco, hiszpański malarz greckiego pochodzenia. Postaci o wydłużonych kształtach na obrazach mistrza ujawnia jedyny w swoim rodzaju gest pędzla. Kiedy patrzę na ‘Otwarcie piątej pieczęci Apokalipsy’ mam wrażenie jakby całość kompozycji stanęła w płomieniach. Zarówno przedstawione na płótnie ciała jak i pejzaż falują otoczone mocnym konturem.

Sama nazwa ‘manieryzm’ wywodzi się z greckiego ‘maniera’, a w łacińskim ‘manus’ oznacza ‘ręka’. Maniera świadczy o indywidualnych cechach, stylu. Dziś słowo ‘maniera’ ma nieco bardziej pejoratywne zabarwienie, niż miało w wieku XVI. W tamtych czasach maniera była pożądana, oznaczała cechę dodatnią.

Dzieło manierystyczne cechuje:

  • nienaturalne wydłużenie postaci, zachwiane proporcje postaci
  • ‘manierystyczne’, wyolbrzymione gesty
  • kompozycja dzieła jest nieraz ‘stłoczona’, zachwiana zostaje równowaga obrazu
  • wyraziste kolory
  • w rzeźbie: spiralny ruch postaci, bardzo mocny skręt ciał
  • w architekturze: dublowanie akcentów (dwie wieże, dwa dekoracyjne portale etc.)

Obraz przedstawia dwa zdjęcia na beżowym tle. Zdjęcia przedstawiają obraz znanego artysty, oraz fotografię portretową.Obraz przedstawia dwa zdjęcia, na których widzimy ludzkie postaci. Całość na beżowym tle.Obraz przedstawia pięć fotografii na jasnym tle. Na czterech z nich widzimy modelki na wybiegu, jedna przedstawia portret mężczyzny.Obraz przedstawia trzy fotografie. Na każdej z nich widzimy namalowany portret mężczyzny. Całość na jasno-beżowym tle.Obraz przedstawia trzy fotografie na beżowym tle. Na dwóch znajdują się postaci kobiece w kostiumach, na jednej rzeźba z marmuru.Obraz przedstawia cztery fotografie. Na pierwszej widzimy rzeźbę, na kolejnej obraz olejny znanego artysty, trzecia przedstawia postać kobiecą, a czwarta fragment architektoniczny.Obraz przedstawia dwie fotografie budowli i opis na jasno-beżowym tle.