Make-up inspirowany obrazem. 'The Circus' from 'Jazz' book by Henri_Matisse

W 1941 roku francuski krytyk i wydawca greckiego pochodzenia Stratis Eleftheriades-Tériade zwrócił się do Henri’ego Matisse’a z propozycją publikacji albumu z jego ilustracjami. Książka początkowo miała nosić tytuł ‘Cyrk’, ponieważ pierwsze ilustracje powstałe w 1943 roku nawiązywały właśnie do tej tematyki. Artysta wspominał, że widzi siebie jako metaforę cyrkowego, zazwyczaj samotnego artysty. Finalnie jednak nazwa ‘Jazz’ pozwoliła uwolnić rytmiczne skojarzenia poszczególnych kompozycji. Ostateczne dzieło zawiera 20 kolorowych printów wycinanek w formacie 41 na 66 centymetrów. ‘Jazz’ został opublikowany i przyjęty z entuzjazmem w 1947 roku w Paryżu. Sprzyjały temu nie tylko genialne ilustracje Henri'ego Matisse’a, ale też ograniczony, kolekcjonerski nakład (270 egzemplarzy). Matisse podczas pracy nad ilustracjami zapisywał także swoje refleksje na temat samego procesu, które również znalazły swoje miejsce w publikacji.

Inspiracją do wykonania makijażu stała się ilustracja II pt."Cyrk".

Zdjęcie przedstawia portret kobiety w mocnym makijażu. Zdjęcie podzielone jest na fragmenty.Zdjęcie przedstawia portret kobiety w mocnym makijażu. Zdjęcie jest pocięte na fragmenty, które są poprzesuwane względem siebie.Zdjęcie przedstawia portret kobiety w mocnym makijażu i niebieskiej chuście na głowie.

Obraz przedstawia dwa zdjęcia portretowe kobiety w mocnym makijażu z niebieską chustką na głowie. Zdjęcie z prawej strony zostało zdeformowane w programie graficznym.Zdjęcie przedstawia portret kobiety w mocnym makijażu. Kobieta ma na sobie niebieską bluzkę i niebieską chustę na głowie.Obraz przedstawia rozmazane zdjęcie w niebieskich tonach.Obraz przedstawia dwa zdjęcia kobiety w niebieskiej chustce na głowie i niebieskiej bluzce, na niebieskim tle. Kobieta ma mocny makijaż.

Poniżej zamieszczam spis tytułów wszystkich grafik obecnych w książce:

 1. Klaun
 2. Cyrk
 3. "Monsieur Loyal" (General de Gaulle - dyrektor cyrku, dobrze znany w XIX wieku w Paryżu)
 4. "Koszmar Białego Słonia"
 5. "Koń, Jeździec i Klaun"
 6. "Wilk" (postać wilka z ‘Czerwonego Kapturka’, bajki autorstwa Charles'a Perrault’a. Jest on także aluzją do postaci Hitler’a)
 7. "Serce"
 8. "Icarus"
 9. "Formy"
 10. "Pogrzeb Pierrota"
 11. "The Codomas" (para słynnych artystów trapezowych)
 12. "The Swimmer in the Tank" (ku pamięci performansu, który Matisse zobaczył w akwarium Folies-Bergère)
 13. "Połykacz Mieczy"
 14. "Kowboj"
 15. "Miotacz Noży "
 16. "Przeznaczenie"
 17. "Lagoon I"
 18. "Lagoon II"
 19. "Lagoon III"
 20. "Toboggan"

Tutaj znajdziecie krótki filmik o książce artystycznej 'Jazz'.

Ciekawostka: Grafiki zostały zaprojektowane tak, aby czytać je na różnych poziomach. Kiedy obracamy ilustrację nr 3 "Monsieur Loyal" do góry nogami ukazuje się nam profil twarzy z otwartymi ustami. Możemy zinterpretować go jako krzyk lub jako postać tak zwanego połykacza mieczy.