Make-up inspirowany obrazem. 'Tutti Frutti' by Helen_Frankenthaler

Helen Frankenthaler – jedna z niewielu kobiet amerykańskiego malarstwa, która miała faktyczny wpływ na jego rozwój. Pionierka ‘color field painting’, rozszerzała możliwości malarstwa abstrakcyjnego odnosząc się w niebezpośredni sposób do figuracji i pejzażu. Imponuje i inspiruje do tej pory.

Obraz przedstawia różnokolorowe plamy oraz zdjęcie oka w mocnym makijażu.Obraz przedstawia plamy w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym oraz makijaż oka w tych samych barwach.

Urodziła się 12 grudnia 1928 roku w Nowym Jorku i tam też dorastała. Jej kariera zaczęła się w 1950 roku, kiedy to Adolph Gottlieb wybrał jej obraz ‘Plaża’ do zaprezentowania na wystawie pt.; ‘Piętnaście Nieznanych: Selekcji dokonali Artyści Galerii Kootz’. Pierwsza solowa wystawa Helen miała miejsce rok później w nowojorskiej Tibor de Nagy Gallery. W 1952 roku tworzy przełomowy dla ekspresjonizmu abstrakcyjnego obraz ‘Góry i morze’. Stosuje w tym celu swoją innowacyjną technikę ‘wsiąkającej plamy’ - maluje na niezagruntowanym płótnie, pozwalając farbie swobodnie wniknąć w jego powierzchnie. Pracowała podobnie jak Jackson Pollock - rozkładając powierzchnie płótna na podłodze. Tańcząc dookoła niego ‘manipulowała’ plamą tworząc niesamowite kompozycje. Oprócz malarstwa na płótnie i papierze uprawiała także inne techniki – rzeźbę, ceramikę, tapiserię, grafikę warsztatową.

Zdjęcie przedstawia zamknięte oczy w mocnym, kolorowym makijażu.

Jej obrazy przywodzą na myśl subtelność wiosennych pejzaży. Kolory rozmywają się w płaszczyznach plam i nigdy nie są kolorami mocno nasyconymi. Pokusiłabym się o określenie twórczości Helen ‘malarstwem wodnym’. Plamy przypominają różnokolorowe zbiorniki wodne widziane z perspektywy lotu ptaka. To kałuże odbijające promienie słońca, które każą nam się zatrzymać na chwilę i pomyśleć o pięknie. Wśród delikatnych pasteli znajdziemy też kompozycje o mocniejszej, dynamicznej energii. ‘Grey Fireworks’ z 1982 roku to burza. Na tle burzowego nieba szaleją błyskawice i różnokolorowe krople wody. ‘Into October’ z 1983 roku to typowy, jesienny klimat. Rudy kolor liści pokrywa wszystkie chodniki.

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę na zielonym tle w mocnym makijażu oczu. Z lewej strony widzimy niebieską plamkę na białym tle.Zdjęcie przedstawia portret młodej kobiety w mocnym makijażu. Dookoła znajduje się ramka z geometrycznymi elementami.

Helen była malarką niedosłownej przyrody. Każda z jej kompozycji odkrywa przed nami pogodowe kaprysy i zmienność pór roku. Jak dobrze jest uświadomić sobie ile sztuki znajduje się zaraz obok nas i spojrzeć za okno w nieco ‘inny’, bardziej abstrakcyjny sposób.

Obraz przedstawia kolorową kompozycję z lewej strony oraz fotografię damskich oczy z prawej strony.