Minimalizm [moodboard]

Minimalizm (lata 60te XX wieku)... Jak sama nazwa wskazuje artyści sztuki minimalnej dążyli do redukcji w dziele sztuki. Operowali uproszczoną bryłą, geometrycznymi kształtami, płaszczyznami i skalą. Daleko było im do ekspresji, do jakiegokolwiek przejawu subiektywu w dziele. Eliminowano ślad autorski, zapraszając w ten sposób odbiorcę do spotkania z anonimowym charakterem pracy. Minimalizm cechuje pokrewna postawa do konstruktywizmu w odniesieniu do dyscypliny formalnej, oraz do konceptualizmu na warstwie ideowej. Jednak rozmawiać o nim możemy nie tylko w kręgach sztuk wizualnych. Praktycznie równorzędnie na osi czasu zaznacza się minimalizm w muzyce współczesnej (nazywany też muzyką repetycyjną, co jednak trochę spłaszcza całą ideę ). W założeniu minimalizm odrzucał skomplikowanie muzyki współczesnej (biorąc pod uwagę przeciętnego odbiorcę). Stawiał na prostotę materiału melodycznego, harmonię, eksponowanie struktur rytmicznych. Myślę, że warto tutaj wspomnieć o postaci John'a Cage'a, którego utwór '4'33' stanowi moim zdaniem kwintesencję minimalizmu w ogóle.

Obraz przedstawia kartkę z narysowaną pięciolinią.(http://www.kylegann.com/Miami-CageTalk.html)

W literaturze znów - kiedy mówimy o redukcji środków wyrazu, ekonomii słów, powierzchowności przekazu, kontekstem koniecznym do zrozumienia sytuacji przedstawianej - mówimy o minimaliźmie. Postaci w powieściach minimalistycznych są nieprzewidywalni w swoich działaniach, jednak kreują się na przeciętnego człowieka.

Ostatnio minimalistyczny styl życia święci swoje triumfy. Powstają różne artykuły, ba, całe blogi o tematyce minimalistycznej. Kobiety radzą nam jak ograniczyć zawartość swojej szafy do niezbędnych 'basic'ów, jak po prostu żyć minimalistycznie, z maksymą 'mniej znaczy więcej' na ustach i w głowie. Warto pamiętać, że minimalizm to nie tylko ograniczanie 'rzeczy', kształtów i kolorów, ale przede wszystkim mocne podłoże ideowe, a w odniesieniu do życia - duchowe. Spotkanie z dziełem sztuki minimalistycznej to medytacja, spokój, to przeżycie transcendentne. Wkraczanie w jego obszar to spacer po ogrodzie zen, a ten, każdy z nas musi odnaleźć sam.

Obraz przedstawia różne zdjęcia na białym tle. Widzimy biało-czarne figury geometryczne w paski, geometryczne rzeźby, postaci ubrane w białe koszule, biżuterię.Obraz przedstawia różne zdjęcia na białym tle. Widzimy geometryczne rzeźby, czarno-białe fotografie, głośniki, butelki, czekoladę.Obraz przedstawia różne zdjęcia na białym tle. Widzimy fotografię białego budynku na tle nieba, wnętrza różnych pomieszczeń.Obraz przedstawia różne zdjęcia na białym tle. Widzimy neony powieszone na ścianach, tort weselny i talerz z posiłkiem w perspektywie z lotu ptaka.Obraz przedstawia czarne napisy na białym tle.