Neoplastycyzm [moodboard]

W latach 1917-1928 Theo van Doesburg wydawał w Holandii czasopismo "De Stijl" (po niderlandzku 'styl'). W pierwszym numerze wydrukowany został manifest malarza Piet'a Mondrian'a. Przedstawiał on zarys nowego programu artystycznego. 'Neoplastycyzm' zakładał oddziaływanie poprzez przeciwieństwa, piony vs poziomy, siła aktywna na przeciw biernej. W neoplastycyzmie wyróżniamy:

• dwie podstawowe linie: wertykalną i horyzontalną
  • trzy kolory zasadnicze: żółty, czerwony, niebieski
  • trzy niekolory: biel, czerń, szarość

Dodatkowo, każda barwa nacechowana jest inną ekspresją dynamiczną: żółty opisuje piony, niebieski poziomy, a czerwień łączy dwa poprzednie równoważąc je. Mondrian coraz bardziej upraszczając swoje kompozycje dotarł do zupełnej geometryzacji przestrzeni. Neoplastycyzm silnie podziałał na architekturę i wzornictwo, oraz na Bauhaus (uczelnię artystyczno-rzemieślniczą powstałą w Weimarze w 1919 r. z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Sama idea Bauhaus'u zakładała zniesienie podziału pomiędzy artystą, architektem, przemysłowcem i rzemieślnikiem, stąd tak wiele projektów 'podchwyca' mondrianowskie założenia). Do dziś widzimy jego wpływy niemal we wszystkich dziedzinach, przez modę, architekturę, wzornictwo po charakteryzację i kuchnię.

Zdjęcie przedstawia elementy geometryczne w kolorach czerwonych, żółtych i niebieskich, oraz okładki magazynów.Zdjęcie przedstawia elementy geometryczne w kolorach czerwonych, żółtych i niebieskich. Widzimy sukienkę, obuwie, dłoń z prawej strony, oraz stronę z czasopisma.Zdjęcie przedstawia elementy geometryczne w kolorach czerwonych, żółtych i niebieskich. Widzimy damską dłoń trzymającą torebkę, panią ubrana na czarno i trzy kwadraty w kolorze żółtym, niebieskim i czerwonym.Zdjęcie przedstawia elementy geometryczne w kolorach czerwonych, żółtych i niebieskich. Widzimy krzesła i elementy architektoniczne.Zdjęcie przedstawia elementy geometryczne w kolorach czerwonych, żółtych i niebieskich, oraz ciasto i białe napisy na czerwonym tle.