uniwer•sal•ny; -na

  1. «obejmujący całość, dotyczący wszystkiego lub wszystkich»
  2. «mający wszechstronne zastosowanie»
  3. «mający różne umiejętności»

Moje wybory: grudzień 2018

Moje wybory: grudzień 2018

Grudzień jest miesiącem pełnym skrajności. W panicznie rozpędzonym poszukiwaniu prezentów zaczynamy robić roczny rachunek sumienia. Zwalniamy trochę planując cele na przyszłe 365 dni po to, aby za moment znów przyspieszyć na zakręcie zbliżającej się zabawy sylwestrowej. Sukienka musi być świecąca, a rzęsy długie i gęste. Nasza skóra narażona na stresy zimowego czasu czerwieni się i traci blask.

O śmierci

O śmierci

Dziś już pamiętam tylko Twoje dłonie. Trzymałam się prawej kurczowo, kiedy wydawałaś z siebie ostatni wydech. To dziwne, że w obliczu śmierci człowiek jest jak pisklę - małe, skurczone, łyse i ślepe. Śmierć przychodzi szybko, nie dręczą jej dylematy, kogo i za ile zabierze do siebie. Można powiedzieć, że śmierć jest dyrektorem, który już miesiąc przed zwolnieniem Ciebie z pracy wie, że będziesz zwolniony.

Fluxus [moodboard]

Fluxus [moodboard]

Fluxus (łac. płynący; ang. to flow) nie był skonkretyzowanym kierunkiem w sztuce, a raczej ruchem, artystycznym manifestem artystów żyjących w latach 60-tych, 70-tych XX wieku.DADA pozwoliło na przekraczanie granic i wzajemnie przenikanie się dziedzin sztuki. Za flux-ojca uważany jest George Maciunas, amerykański artysta litewskiego pochodzenia.

Wystawa: Moda Polska

Wystawa: Moda Polska

Dwa niewielkie piętra wypełnione wielką modą. Wystawa ‘Moda Polska’ w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to historia pierwszego w Polsce domu mody, który swoją pomysłowością i stylem zasłynął na światowym rynku. Firma przechodziła wiele etapów, które zależne były od panującego wówczas ustroju. Kiedy brakowało materiałów stroje szyto np. z zasłon, koców, albo wstążek.

Make-up inspirowany obrazem. 'Light_of_Iris' by Georgia_O'Keeffe

Make-up inspirowany obrazem. 'Light_of_Iris' by Georgia_O'Keeffe

Georgia O’Keeffe przychodzi na świat w amerykańskiej rodzinie zajmującej się hodowlą bydła. Jest drugim z siedmiorga dzieci i już od najmłodszych lat wykazuje się dużym talentem plastycznym. Matka, Ida Totto O’Keeffe, bardzo dba o rozwój swoich maluchów, dlatego już w wieku 12 lat Georgia wraz z siostrami uczęszcza na lekcje rysunku. Przyszła malarka kontynuuje naukę w Town Hall School w Wisconsin, gdzie szkoli się pod okiem akwarelistki Sary Mann. Georgia jet grzecznym dzieckiem.

Wystawa: Bestia, bóg i linia

Wystawa: Bestia, bóg i linia
Po tej wystawie spodziewałam się zupełnie czegoś innego. ‘Splot wiedzy, religii i sztuki w regionie Azji i Pacyfiku’ kierował moje oczekiwania w stronę rytualnych figurek, ozdób, tkanin. Owszem, na wystawie znajdziemy obiekty traktujące o historii i kulturze danego obszaru, jednak obiektom tym nadano zupełnie nowe znaczenie. Często ich prawda ujawnia się wraz z wysłuchaniem lub przeczytaniem historii ‘dookoła’ dzieła. Dzieła oblane kontekstem religijnym (konfliktów na tle religijnym) stają w naszych oczach niczym świeżo wbity w ziemię miecz, bolą i jednocześnie intrygują, zapraszają do konfrontacji.

Pre-Fall, Fall/Winter, Spring/Summer, Resort, Cruise – co_to_wszystko_znaczy? + FW Trends 2018/2019

Pre-Fall, Fall/Winter, Spring/Summer, Resort, Cruise – co_to_wszystko_znaczy? + FW Trends 2018/2019

Świat mody prześciga się w nowych kolekcjach, zaskakujących rozwiązaniach, a przede wszystkim prześciga się w sprzedaży. Od niedawna można już kupić kreacje dopiero co zobaczone na wybiegu. ‘See Now Buy Now’ to strategia sprzedażowa wymyślona przez Christophera Baileya dla Burberry. Polega ona na tym, że pokaz transmitowany jest na żywo w internecie i widzowie mogą od razu kupić daną kreację. Projektanci wypuszczają rocznie ok.

Futuryzm [moodboard]

Futuryzm [moodboard]

Futuryzm narodził się we Włoszech wraz z początkiem XX-ego wieku. Jego pionierem był Filippo Tommaso Marinetti, który opowiadał się za szybkością, technologią, rozwojem, patrzeniem w przyszłość (‘Ryczący samochód piękniejszy jest od Nike z Samotraki’). Wkrótce dołączyli do niego malarze Umberto Boccioni, Carlo Carrà, Gino Severini, Giacomo Balla, Luigi Russolo. Pierwszy Manifest Futuryzmu ukazał się w czasopiśmie ‘Le Figaro’ w 1909 r. W późniejszych latach ogłaszano jeszcze inne wersje np.

Moje wybory: sierpień

Moje wybory: sierpień
Pewnego sierpniowego dnia bałam się wyjść po kawę do sklepu, bo alarmowy sms ogłosił burze w całej Polsce, błyskawice i huragany. Burzy nie było, a przynajmniej nie była ona tak straszna, jak wizualizowałam. Do tej pory nie zaopatrzyłam się w kalosze, a parasoli nie znoszę. W deszczowy czas uwielbiam zaszyć się w domu i z książką w ręce nasłuchiwać stukania kropli o parapet. W tym miesiącu trafiłam na naprawdę świetną pozycję czytelniczą.

Wystawa: Handmade Acoustics

Wystawa: Handmade Acoustics
Zatrzymaj się na moment i znajdź w sobie inność. Zastanów się i pogrzeb trochę w otchłani własnej tożsamości. Nie wstydź się, po raz pierwszy w życiu się nie wstydź. Powiedź do siebie, powiedź na forum, że lubisz wieczorami przebierać się za postaci z kreskówek i tańczyć przy hitach lat 90-tych. Przyznaj się, że fascynują Cię dźwięki drzew, że podczas porannego joggingu w parku obstukujesz wszystkie brzozy i dęby byleby doświadczyć magii drzewnego basu.